מרכז המידע שלנו

השירותים שלנו

פוסטים אחרונים

בחירת סוכן ביטוח ע"י העובד- טוב או רע למעסיק?

פורסם  במגזין אינסיידר של כלכליסט ב -24.8.2015

התקנה החדשה של ועדת השרים לענייני החקיקה, שאושרה השבוע קובעת כי על העובד לבחור את הסוכן הפנסיוני שעמו יעבוד באופן חופשי, ולא יהיה כבול להחלטת המעסיק באשר לסוכן הפנסיוני או סוכנות ההסדר, והמעסיק יחויב לשתף פעולה עם בחירתו.
מטרת התקנה הייתה למנוע מצב בו סוכני ביטוח הצליחו להיכנס למפעל שבו לעובדים היו חסכונות פנסיוניים בחברת ביטוח אחת, אך מכיוון שהסוכנים עבדו עם חברה אחרת, וקיבלו ממנה עמלות, היה להם תמריץ להעביר לחברה השנייה את העובדים.
לפי ששון מנה מנכל משותף במשגב סוכנות לביטוח, הסדרים פנסיונים וחיסכון, המעסיק יעמוד כרגע מול שטף רב של בעיות תפעוליות.כעת, כשכל עובד יוכל לבחור את סוכן הביטוח, יכול גם לקרות מצב בו בארגון קטן המונה 100 עובדים, יהיו עוד עשרות סוכנים, אשר יובילו לחיכוכים רבים עם המעסיק וחוסר סדר במסדרונות מקום העבודה. גם משאבי האנוש ידרשו שטף של אינפורמציה מעשרות סוכנים במקום עם סוכן אחד, וזאת על מנת לקבל מהם מידע כללי על הפנסיה של כל עובד ועובד, יתרות פיצויים ועוד, ויכולת הבקרה על כל אלה תהיה מוגבלת.
בעיה נוספת, ממשיך מנה, עולה דווקא בגלל שהעובד אינו בקיא בנושא הפנסיוני, סוכן ביטוח לא מקצועי, עלול לבצע טעויות שיכולות לפגוע בחיסכון הפנסיוני או בביטוח אובדן כושר עבודה. על פי חוק, המעסיק אחראי על הפנסיה של העובד ולכן יכול להיות כפוף לטענות ותביעות מצד העובד.
הבעיה האחרונה היא המשמעות הכספית שהתקנה יוצרת, הן על המעסיק והן על העובד.
כיום העובד מסבסד את עלויות המעסיק הנוגעות לסליקת כספים, פיצול תשלומים לקופות ולקרנות באמצעות דמי התפעול. במצב הנוכחי, עלויות התפעול יפלו על המעסיק.
בנוסף, היום המעסיקים משיגים תעריפים אטרקטיבים לפוליסות או הרחבת הכיסויים בתמורה להעברה של עשרות או מאות עובדים לחסותה של סוכנות ההסדרים הפנסיונים.
כשעובד בוחר סוכן לבד, כוח המיקוח הזה כבר אינו בעזרתו, אלא אם העובד הוא בעל משכורת גבוהה ולכן צפוי לשלם יותר. דווקא לעובדים עם שכר מינימום משתלם להשיג את ההטבות הפנסיוניות מהעסקה באמצעות המעסיק, כיוון שלסוכנויות הביטוח לא ישתלם לטפל בהם. הם יאלצו להשאר עם הסוכן הקיים או יפנו לברירת מחדל של המעסיק

איך ניתן לצמצם את הפגיעה?
מנה טוען כי אי אפשר לשנות את המודל הקיים ביום אחד. במקרים כאלה נדרש האוצר להתקין תקנות מעבר שנועדו לגשר בין המצב הקיים למצב החדש.
הוא ממליץ לסייע לעובד לרכוש כלים כדי לבחור בעצמו את הסוכן או סוכנות ההסדרים שלו. עליו ליצור בארגון מערכת של חינוך פנסיוני לעובדים שיעזרו לעובדים לבחור נכון את סוכן הביטוח שלהם.יש להסביר להם על שוק סוכני הביטוח, על בעלויות חברות הביטוח על הסוכנויות השונות ועל הסוכנויות העצמאיות העובדות עם כל חברות הביטוח, וכן להסביר גם כי תשלום דמי הניהול אינם מספיקים לניהולה התקין של הפוליסה. במהלך החיים חלים שינויים, כגון אובדן כושר עבודה או חלילה מוות ויש לעדכן את הפוליסה על מנת שיהיה כיסוי בעת המשבר.

מה קרה לך?

מלאו פרטים או התקשרו 03-9204444

דילוג לתוכן