מרכז המידע שלנו

השירותים שלנו

פוסטים אחרונים

פוליסת חיסכון

מאמר מאת ששון מנה פורסם בעיתון גלובס ב- 27.1.2015

יו"ר הרשות לניירות ערך פרופ' שמואל האוזר, לא אוהב דברים שאינם בשליטתו.
בשנים בהן הוא מכהן כיו"ר רשות ניירות ערך, הצליח האוזר להכניס כמעט כל תחום הקשור בעולם ההשקעות לשליטתו: הוא קידם את הקפ"מ, מוצר המתחרה בפק"מ של המערכת הבנקאית והחליט להטיל פיקוח על חברות דירוג האשראי, וכעת, החליט להטיל את הפיקוח שלו גם לתחומים הקשורים בסוכני הביטוח כמו השוק הצומח מאוד של פוליסות החיסכון בחברות הביטוח.

פוליסות החיסכון בחברות הביטוח, הוא מוצר חיסכון שאינו נתון לפיקוח הרשות אלא לאגף שוק ההון באוצר אף על פי שמדובר בהשקעה פיננסית ולא במוצר חיסכון ארוך טווח.
הדבר גורם להאוזר לחשוש מהחלל הרגולטורי הקיים בין פוליסות חיסכון לבין מוצרים מתחרים כמו קרנות נאמנות. אם היה יכול, היה מעדיף שגם מוצר זה יוצע על ידי היועצים בבנק, הנתונים לפיקוח הדוק של הרשות ולא על ידי סוכני הביטוח, אותם הוא תופס כלא אובייקטיבים והשווקים ידועים הרי באוביקטיביות יתרה.

לכן, כבר מאוגוסט האחרון, החל להשתלח בשוק החיסכון של פוליסות ההשקעה, על ידי הצעת החוק שקידם, לביטול היתרון המובנה במוצר, המאפשר לחוסך לעבור מתוכנית לתוכנית ללא אירוע מס. לשמחת החוסכים, באגף שוק ההון לא שיתפו פעולה עם האוזר, בין היתר, כיוון שטענו כי מדובר במוצר המסייע לתחרות בשוק.

אולם להאוזר עדיין מציקה היבלת הזו שממש מתחת לאפו, גדלה לכדי מיליארדי שקלים בנכסים מנוהלים,
והוא ממשיך, בכל דרך, לנסות ולהסירה.

הנסיון האחרון היה השבוע, במכתב חריף ששלח למפקחת על הביטוח דורית סלינג'ר, המפקחת גם על פוליסות החיסכון, בו דרש ממנה לעצור את שיווק פוליסות החיסכון באופן מיידי ולהעביר את שיווקן לרשות לניירות ערך.

במכתבו טען כי בהתרתה של סלינג'ר לסוכנים ולחברות הביטוח, את המשך השיווק של פוליסות החיסכון, לא פעלה כדי לנקוט צעדים המגינים על המשקיעים בפוליסות ההשקעה. הוא מגן מבחינתו, על ההשקעות לטווח הקצר. על פי האוזר, הרשות מציבה מגבלות על סוגי הנכסים ומגבלות כמותיות שונות החלות על הקרן ספיציפית ועל מנהל הקרן, שמבטיחות נזילות גבוהה ופיזור סיכונים. כלומר, האוזר לקח על דעת עצמו להיות שופר לאינטרס הציבורי של החוסכים ולדאוג להם מול סלינג'ר.

השאלה המתבקשת היא האם הוא אכן שם את טובת החוסכים נגד עיניו ובאמת דואג לניהול ראוי של כספי הציבור? שהרי לכל הדעות, מדובר במוצר אטרקטיבי לחוסכים, העונה על צרכים אמיתים של השוק ועל כשלים של המערכת הבנקאית. הפוליסות נותנות מענה לצורך שקיים בשוק למוצר החיסכון היחיד כמעט שמאפשר להשיג תשואות טובות בעולם של ריביות נמוכות ובשל מבנה החיסכון מאפשרות לדחות את תשלום המס למועד פדיון הפוליסה.

בעידן בו הציבור כורע תחת עול יוקר המחיה ויוצא במחאות חברתיות, האוזר מנסה לפגוע בתחרות. מבחינתו, אם המוצר החדש יחסית שהומצא בשוק "פוליסת חיסכון" אינה נמצאת תחת פיקוחו, מבחינתו שלא יהיה בכלל, ולא משנים יתרונותיו לציבור החוסכים כמוצר המהווה חלופה למוצרי החיסכון הנוספים בשוק כגון מניות, אג"ח, מט"ח ועוד.

הוא מעדיף שלא תהיה תחרות, שתוביל להוזלה כללית של הריביות בכל מוצרי ההשקעה, רק כדי שלא תיווצר "מפלצת" כלכלית של מיליארדי שקלים שיכולה להשפיע על השוק ולפגוע בתחומים שבשליטתו.

הציבור הישראלי מורגל כבר שלוש שנים במחאות חברתיות שונות, ולכן, אולי כדאי שיצא גם הפעם בקריאת מחאה מול האוזר ויעצור אותו מלהחליט עבורו לאיזה ערוץ השקעה יבחר להעביר את חסכונותיו. הציבור הישראלי התבגר, והוא אינו זקוקים ל"אח גדול". הוא כבר צרכן מודע, שיודע לעשות השוואות מחירים, ולהחליט לבד היכן לשים את כספו.

בשורה התחתונה, בשוק שבו מתערבת רשות ניירות ערך במהלכים למניעת מוצר חיסכון זול נזיל, גמיש ובעל יתרונות מובנים, שהוכיח את עצמו במבחן השוק, האוזר לא משרת את הצורך של הצרכנים ומכניס את הרשות לתחומים שאינם תחת טיפולה וסמכותה.

מה קרה לך?

מלאו פרטים או התקשרו 03-9204444

דילוג לתוכן