מרכז המידע שלנו

השירותים שלנו

פוסטים אחרונים

קרן פנסיה או ביטוח מנהלים – במה לבחור? – משגב

מטרתו העיקרית של החיסכון הפנסיוני שלנו הינו לאפשר לנו לחיות לאחר גיל פרישה ברמת החיים המתאימה לנו ביותר, יחד עם זאת לאורך השנים עלולים להיות מצבים של נכות או מוות, ולכן על התיק להיות בנוי באופן שיגן עלינו ועל משפחתנו גם במקרים קיצוניים.

יתרונות וחסרונות ביטוח מנהלים וקרן פנסיה

Capture

בעולם החיסכון הפנסיוני קיימים שני מוצרי חיסכון מרכזיים – ביטוח מנהלים לקרן פנסיה. נשאלת השאלה – איזה מהם עדיף? אין תשובה חד משמעית ויש צורך לבחון את הנושא לגופו של עניין – כלומר כל חוסך על פי נתוניו האישיים.

ההבדל בין שני מוצרי חיסכון אלה טמון בתנאים: בעוד ביטוח מנהלים הוא חוזה אשר חברת הביטוח אינה יכולה להפר, לקרן הפנסיה תקנון אשר הגדירה החברה המנהלת, והוא ניתן לשינוי לפי החלטת החברה בהתאם למצב החסכונות, או לחילופין הגירעונות, שנצברו בה. כמו בכל נושא שקשור בעתיד, גם כאן קיימת אי-וודאות לעתיד החיסכון הפנסיוני.

 

מסלולי חיסכון

בקרן הפנסיה, לכל חוסך מוגדר גובה הכיסוי בהתאם לרמת שכרו וגיל הכניסה לקרן והוא יכול לנווט בין מסלול עתיר חיסכון, מסלול עתיר ביטוח, מסלול עתיר שאירים וכדומה.

לעומת זאת, בביטוח המנהלים קיימת לחוסך גמישות מוחלטת בבחירת סכומי הביטוח. הוא יכול לבחור לבטח עצמו בכל סכום ביטוח, בתנאי שעלות הביטוח לא תעלה יותר מסך של 35% מגובה התגמולים המופקדים לפוליסה.

ההחלטה ביחס לסכום ביטוח החיים תלויה בנתוניו האישיים של החוסך: גילו, מצב בריאותו, מצב משפחתי, מספר ילדים וכו'. חשוב לרכוש כיסוי לאובדן כושר עבודה, למקרים של פציעה וחוסר יכולת זמנית לעבוד. ניתן לרכוש זאת כמרכיב בתוך החיסכון בביטוח המנהלים או בפוליסה נפרדת המצויה בשוק – נכות תעסוקתית.

 

דמי ניהול

נושא זה מטריד ישראלים רבים. כדי שמכשיר החיסכון יתנהל, בין אם כקרן פנסיה או ביטוח מנהלים, נגבים עבורו דמי ניהול. האם התשלום הנמוך של דמי ניהול הוא המשתלם ביותר בוודאות? האם דמי ניהול גבוהים מעידים על תועלת גבוהה יותר?

על פי תקנות האוצר דמי הניהול המקסימליים בקרן הפנסיה עומדים על שיעור של 6% מההפקדה החודשית, ו-0.5% מהצבירה הכוללת. אולם, פעמים רבות בפועל דמי הניהול הנגבים מהעמיתים בקרנות הפנסיה הם כמחצית מהתקרה המותרת.

לעומת את, דמי הניהול בביטוחי המנהלים אינם אחידים, במיוחד בביטוחי המנהלים בעלי המקדם המובטח, שאינם משווקים יותר כיום. זאת כאשר בביטוחי המנהלים החדשים, אלו המשווקים כיום, דמי הניהול עומדים על 3% מהפקדה, ו-0.5% מהצבירה.

גם במקרים בהם נגבים דמי ניהול גבוהים יותר, יש לכך תועלת. דמי ניהול אלו הם אלו שמאפשרים לחוסך לקבל מוצר אישי – פוליסה שאינה ניתנת לשינוי, אשר התוצאה שמוצר זה צפוי להניב בבוא היום – זאת ביחס לתשואות אותן משיגה התוכנית – הקצבה לחוסך בגמלאות – אינה לוטה בערפל.

סבסוד צולב של מבוגרים על חשבון צעירים 

בעיה מרכזית בקרנות הפנסיה היא סבסוד צולב. בקרנות פנסיה רבות נצברו גירעונות, עקב פרישה של מבוגרים ותשלום קצבה חודשית עבורם, באופן בו החוסכים הצעירים מסבסדים את אלו שיצאו לגמלאות.

בעתיד, צפויות הקרנות להיקלע לגירעונות כבדים עוד יותר שמישהו יצטרך לשלם. המדינה עושה כל שביכולותה ומציעה פתרונות על מנת שבמקרה של גרעון לא תישא על גבה את גירעונות הקרנות ובינתיים מסתמן שיהיה זה החוסך הבודד שיאלץ להצטמצם, ולמרות שחסך כל חייו, יהיה עליו לוותר על סכום ניכר מהקצבה, כל זאת בהתאם לתקנון. יש מי שמזהירים שהקיצוץ עשוי להגיע לגובה של 40% מהגמלה החודשית !!

כיסויים במקרי נכות או פטירה

קריטריון נוסף שיש לבחון הוא הסיטואציה הלא נעימה – של אובדן כושר עבודה – זמני או קבוע, או חלילה פטירה פתאומית. כאן כל חוסך צריך לבחון את מצבו האישי ובמקרה שהוא מותיר אחריו אישה / בעל וילדים, הללו יצטרכו לדאוג לפרנסת המשפחה.

בקרן הפנסיה מוגדר באופן ברור, שפנסיית השארים מוגבלת לבן או בת הזוג, ולילדים, עד הגעתם לגיל 21. המשפחה תקבל פנסיית שארים, משמע תשלום חודשי מקרן הפנסיה, ותצטרך לשלם מס על פנסיה זו, בתנאים מסוימים. בביטוח מנהלים ניתן להגדיר כל מוטב לבחירת החוסך, והתשלום במקרה פטירה הוא חד פעמי (הוני) ופטור ממס.

מסלולי ההשקעה לחיסכון

 הן בקרן הפנסיה והן בביטוח המנהלים יכול החוסך לבחור את מסלול ההשקעה של הקופה בהתאם לרמת הסיכון המועדפת עליו. בביטוח המנהלים ייחשף החוסך לסכנות של שוק ההון ב-100% מכספי החיסכון, בעוד בקרן הפנסיה קיימות אג"ח מיועדות של מדינת ישראל, הנושאות ריבית קבועה של 4.86% צמוד מדד, כלומר מובטחת תשואה קבועה לקרן. כל קרן פנסיה וכל חוסך זכאי (עד כה) לאג"ח מיועדות בגובה 30% מהצבירה. אך בכוונת משרד האוצר לנתב את מרבית איגרות החוב המיועדות לחוסכים המבוגרים יותר – אלו אשר קרובים לגיל פרישה, על מנת להגן על החסכונות שלהם מפני תנודתיות בשוק ההון. 

לסיכום,  את ההבדל המשמעותי בין קרן הפנסיה לביטוח המנהלים ניתן לסכם בעיקר בוודאות, או בחוסר הוודאות, לגבי סכומי החיסכון שבסופו של יום יקבל החוסך בכל אחד מהמכשירים. אמנם באף לא אחד מהמוצרים טובי הסימולטורים אינם יכולים לתת תחזית מדויקת לגבי הסכום שיתגבש לקצבה ביחס לכספים הנחסכים בתקופת חיי העבודה, אך ניתן להעריך זאת באופן ברור הרבה יותר בביטוח המנהלים.

כאן המקום לומר שאין נוסחת קסם שיכולה לקבוע באופן נחרץ לאיזה כלי חיסכון יש תועלת ברורה לעיתים הפתרון הנכון הוא לחסוך בשני המוצרים גם יחד. הבחירה בכל אחד משני המוצרים תוכל להיעשות על ידי החוסך בלבד ועל אחריותו, בהתייעצות עם בעל מקצוע אמין ואובייקטיבי. רק על סמך נתונים אישיים ניתן להבין את משמעויות הבחירה.

מה קרה לך?

מלאו פרטים או התקשרו 03-9204444

דילוג לתוכן