מרכז המידע שלנו

השירותים שלנו

פוסטים אחרונים

4 דברים שחייבים לדעת רגע לפני שמתגרשים…

גירושין, גם אם מגיעים ממקום שלם ונכון לבני הזוג, מדובר בתהליך ארוך שאינו קל לאף אחד משני הצדדים, כך שאם כבר התחלתם בתהליך הגירושין, או רק חושבים על כך, לפניכם 4 נושאים שתצטרכו להקדיש להם תשומת לב ולטפל בהם מול סוכן הביטוח שלכם:

חלוקת תוכניות פנסיוניות:

זוגות רבים לא יודעים, כי החסכונות הפנסיונים נחשבים גם הם לרכוש משותף אשר גם בו צריכים בני הזוג להתחלק במקרה של גירושין. חסכונות אלו נמצאים במוצרים כמו: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קרן השתלמות וקופות גמל.

ישנם 3 אפשרויות עיקריות לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג:

  1. היוון זכויות פנסיה- במועד הגירושין:
    על בני הזוג לגשת לאקטואר שתפקידו לבדוק את שווי הזכויות של כל אחד מבני הזוג בתוכניות הפנסיוניות, להוון אותם לערך הנוכחי העכשווי ובכך לקבוע את חלקו של כל בן זוג בשווי הסכום המהוון. בשיטה זו מוגדר הסכם שאחד מבני הזוג צריך לשלם לבן/ בת זוגו באופן חד פעמי ומכאן סיימו התחשבנות.
  2. חלוקה והפרדת צבירות וזכויות פנסיה- במועד הגירושין:
    על בני הזוג לגשת לקרן הפנסיה/חברת היטוח ולבצע פיצול כספים מתוכניות הפנסיה המשותפות לחשבונות פנסיה נפרדים לכל אחד מבני הזוג, דבר המקנה את האפשרות לקבל בעתיד תשלומי פנסיה ישירות מהחשבון האישי שלהם ואינם תלויים בבן/ בת הזוג למימוש הכספים.
  3. דחיית התחשבנות לגיל פרישה:
    מדובר במקרה בו בני הזוג מחליטים להמתין לגיל הפרישה ולחלק ביניהם את הזכויות/הקצבה החודשית- אופציה זו צריכה להתאים לשני בני הזוג היות ואין ניתוק כלכלי מיידי, וכן יש לקחת בחשבון הכנסה שוטפת מספקת עד לגיל הפנסיה, כמו כן קיים סיכון שאולי בן הזוג ימשוך בזמן זה כספים מהקופה ללא ידיעת בן/ בת הזוג השני.

טיפול והסדרת נושא הורשת כספים בעת פטירה:

רוב בני הזוג, בזמן נישואיהם, מגדירים את בן/ בת הזוג שלהם כמוטב במקרה פטירה בתוכניות הפנסיוניות שלהם. מה שאומר שבמקרה פטירה בן/ בת הזוג יקבל את כל הזכויות והכספים מתוכניות אלו גם אם התגרשתם לפני שנים רבות.

חשוב מאד לבצע עדכון מוטבים לפי העדפה אישית: במידה והילדים בגירים ומעל גיל 18- אין כל בעיה למנות אותם כמוטבים במקרה פטירה, אך ילדים מתחת לגיל 18 גם אם יירשמו כמוטבים- אינם יכולים לקבל את הכספים, ובדרך כלל יגיעו הכספים לאחר אישור בית משפט לאפוטרופוס חוקי שלהם (בן/ בת הזוג הנותרים).
זה הזמן להחליט על זהות המוטב הרצויה, להבין את המשמעות בכל רגע נתון לאורך חייך וחיי הילדים.

עדכון סכומי ביטוח חיים, ומסלול ביטוח בקרן פנסיה:

חלק מהתוכניות הפנסיוניות מכיל גם סכומי ביטוח חיים שרכשתם, ביטוח זה נועד לתת כספים חד פעמיים/ קצבה חודשית לבן/ בת הזוג במקרה פטירה שלכם חו"ח. עד היום הסכומים היו מתואמים למצב המשפחתי בו יש צורך לדאוג לבן/ בת הזוג ולילדים. כעת  ייתכן ותרצו לשקול שינוי בסכומים אלו. דבר נוסף: בקרן פנסיה קיים מנגנון תשלום קצבה חודשית לילדים עד גיל 24-  במקרה פטירה של ההורה,  וכן פנסיה חודשית לבן/ בת הזוג לכל ימי חייו, לכיסוי זה קיימת עלות חודשית (שנגבית מתוך ההפקדות לפנסיה), גם כאן קיימת אפשרות להודיע לקרן על ויתור שארי בן/ בת זוג ולהשאיר קצבת שארים לילדים בלבד.

ביטוח על המזונות:

חלק מהותי מהסכם הגירושין מסדיר גם את גובה דמי המזונות שישולמו ע"י אחד מבני הזוג, יש לקחת בחשבון מה יקרה במקרה פטירת אותו הורה המשלם מזונות. גם לנושא זה קיים פתרון יצירתי באופציה של רכישת ביטוח חיים מיוחד בו סכום הביטוח משולם למוטבים שנבחרו- באופן של תשלום חודשי, ולמשך מספר שנים מוגדר . לדוגמא: הורה המשלם 5,000 ₪ לחודש מזונות עבור ילד אחד בן 12, יכול לרכוש כיסוי ביטוח חיים בגובה של: 5,000 ש"חX  8 שנים. פוליסה זו דואגת כי ילדיו של הנפטר יוכלו להמשיך לחיות ברמת החיים אליה הורגלו באמצעות תשלומי המזונות החודשיים.

 

לסיכום:
הליך גירושין הינו הליך מורכב בו יש לקחת בחשבון נושאים רבים לטיפול, ללמוד הרבה מידע חדש ולפעול לפיו, לפחות בחלק הקשור לתוכניות פנסיוניות/ תוכניות החיסכון שלך- פנה לסוכן הביטוח אשר יהווה עבורך כתובת מקצועית ומכוונת לטיפול שוטף בנושאים חשובים אלו.

מה קרה לך?

מלאו פרטים או התקשרו 03-9204444

דילוג לתוכן