מרכז המידע שלנו

השירותים שלנו

פוסטים אחרונים

סוף שנה – ניצול הטבות מס לעובד השכיר

ברבעון האחרון של כל שנה אנו מורגלים לשמוע את חברות הביטוח וסוכני הביטוח בקריאה לקהל העצמאים והעצמאיות לדאוג להפקדות הפנסיוניות השנתיות שלהם.
מנגד, עובדים שכירים רבים אינם מודעים לכך כי גם הם יכולים להפקיד כספים באופן עצמאי לקופות גמל/ פנסיה ולנצל גם הם הטבות מס על הפקדה עצמאית.

החל משנת 2008 חוק פנסיית חובה מחייב מעסיקים ועובדים שכירים בהפקדות פנסיוניות על בסיס שכרו החודשי של העובד. ההפקדות מורכבות מפיצויים, תגמולי מעסיק, ותגמולי עובד. העובד רואה הפקדות שוטפות אלו בתלוש השכר שלו והשכר שעל בסיסו מופרשים הרכיבים הפנסיונים מוגדר כ: "הכנסה מבוטחת".
לשכירים רבים קיים רובד שכר נוסף שעבורו לא מועברות בשוטף הפקדות עובד ומעביד, בדרך כלל מדובר ברכיבי שכר כגון: שווי רכב, בונוס על מכירות, שעות נוספות ועוד. רכיב שכר זה מוגדר כ: "הכנסה לא מבוטחת" ובגין שכר זה, מעודד המחוקק את ציבור החוסכים השכירים לבצע הפקדה עצמאית נוספת לחסכון פנסיוני ובכך לצבור סכומים גבוהים יותר אשר יתורגמו להגדלת הקצבה החודשית בגיל הפרישה. בגין הפקדות אלו ייהנה העובד מהטבות מס מסוג: ניכוי וזיכוי:

  • זיכוי- מפחית את גובה מס ההכנסה שישלם העובד בכל חודש.
  • ניכוי- מפחית את גובה ההכנסה החייבת במס.

למי רלוונטית הטבת המס?

  • לשכיר בעל חלק שכר שאינו מבוטח בשוטף (הכנסה לא מבוטחת).
  • לבעלי הכנסות בינוניות ומעלה -ניצול הטבות המס המרביות  הינן עבור מי שיש לו כבר רובד הפקדה ראשוני ומוגדר כ"עמית מוטב".
  • מי ששכרו המבוטח עולה על 2.5 פעמים השכר הממוצע במשק (כ22,000 ₪) – יוכל ליהנות מהטבות מס חלקיות בלבד.

כמה ניתן להפקיד באופן עצמאי?

ניתן להפקיד עד 16% מההכנסה הלא מבוטחת ועד לתקרת הכנסה חודשית של 8,700 ₪.

לדוגמא:

  • שכרו החודשי המבוטח של העובד: 15,000 ₪
  • שכרו החודשי הלא מבוטח: 3,000 ₪
  • יכול להפקיד כל חודש :480₪  = 3,000 * 16%
  • (הפקדה שנתית של 5,760 ₪)
  • החזר מס ממוצע שיקבל העובד: כ 2,100 ש"ח

כיצד מקבלים את הטבת המס בפועל?

כדי לממש את הטבות המס, על העובד לבצע הפקדה חודשית/ חד פעמית שנתית ולהגיש דו"ח שנתי למס הכנסה ויקבל מרשות המיסים את הטבות המס שזכאי להן.
בארגונים רבים המעסיק מטפל בהפקדות שוטפות עצמאיות של העובדים ודואג לקבל עבורם את ההחזרים ישירות לתלוש השכר.
חישוב תקרות ההפקדה והטבות המס לשכיר וחישוב סכום השכר הלא מבוטח לעומת השכר המבוטח ממנו ניתן להפקיד, הם חישובים מורכבים המשתנים מאדם לאדם ותלוי בלא מעט פרמטרים אישיים שדורשים התייחסות פרטנית ולכן, מומלץ להיוועץ עם סוכן הביטוח על מנת למקסם את ניצול הטבות המס העומדות לרשות העובד.

 

לסיכום:

שנת 2021 מתקרבת לסיומה, זה הזמן לחשב את ההפקדה המקסימלית לקופת הגמל/ פנסיה עבורה תוכלו לקבל הטבות מס ולהגדיל את החיסכון הפנסיוני לגיל פרישה. הטבות המס ניתנות למי שמפקיד בתוך אותה שנת מס ולכן, מומלץ לא לחכות לרגע האחרון ולהסדיר הפקדות לפני סוף השנה.

מה קרה לך?

מלאו פרטים או התקשרו 03-9204444

דילוג לתוכן