מרכז המידע שלנו

השירותים שלנו

פוסטים אחרונים

איזה מסלול השקעה מתאים לי?

אנו מפקידים לתוכניות הפנסיה הגמל וההשתלמות שלנו בכל חודש סכומים נכבדים, ובבוא היום החיסכון שהצטבר אמור ישמש כמקור ההכנסה העיקרי שלנו בגיל פרישה, הכספים נחסכים מושקעים בשוק ההון על מנת לייצר תשואה ורווחים באפקט ריבית דריבית : רווחים על ההפקדות השוטפות וגם על הרווחים שנצברו.

היות ולמרכיב התשואה קיים משקל רב המשפיע על סך היתרה שתעמוד לרשותנו ביום בו נפרוש, במאמר זה נבחן האם כספי החסכונות מנוהלים במסלולי השקעה המתאימים לצרכינו האישיים? נסקור את הפרמטריים שיסייעו בקבלת החלטות מדויקות ונכונות- ככל הניתן, התואמות את אופי החוסך ואת תפיסת הסיכון שלו בהשקעות.

מודל השקעות "תלוי גיל "

עד שנת 2016 עמדו לרשות החוסכים מסלולי השקעות מתמחים (התמחות באפיקי השקעה כגון: מניות/ אג"ח קונצרני/אג"ח ממשלתי) ובמידה ולא בחר החוסך באופן יזום מסלול השקעות ספציפי- צורף אוטומטית למסלול ברירת מחדל "מסלול כללי" אשר תואם רמת סיכון בינונית וזאת מבלי לבחון את התאמתו ללקוח.

החל משנת 2016 הוקם מודל השקעות "תלוי גיל"- על פי מודל זה בגיל צעיר ישקיע החוסך במסלול השקעות בעל רמת סיכון גבוהה וככל שיתקרב לגיל פרישה יועבר באופן אוטומטי– למסלול השקעה בעל רמת סיכון נמוכה יותר. מסלול זה הוקם על פי התפיסה הגורסת כי חוסכים צעירים יכולים לבחון מסלול השקעות עם חשיפה גבוהה למניות כדי ליהנות מתשואות גבוהות לאורך השנים, וגם במידה ויהיו הפסדי תשואה- לפניהם שנים רבות בהם יוכלו ליהנות מתיקוני שוק והחזרה הפסדים ואף העלאת הרווחים. לעומתם, גורס המודל, כי חוסכים בגיל מבוגר רצוי שישקיעו כספיהם במסלול השקעות סולידי יותר עם חשיפה נמוכה למניות כדי לשמור על החסכון יציב, אמנם במסלול זה הסיכוי לרווחים נמוך יותר, אך מנגד גם הסיכון להפסדים .

איך נדע לבחור את מסלול ההשקעות התואם את צרכינו?

לנוחיותכם טבלת עזר הכוללת חלק מהמאפיינים שיש לקחת בחשבון לפני שבוחרים מסלול השקעה

הסבר מה לעשות?
רמת סיכון מסלולי ההשקעה נבדלים זה מזה ברמת הסיכון בהשקעות, ככל שהסיכון גדל- כך גם פוטנציאל הרווח והתשואה גדלים- ולהיפך. לבחון מהו גובה ההפסד המקסימלי שמוכן החוסך לספוג ובהתאם לכך לבחון מסלול התואם את רמת הסיכון.
הרכב תיק ההשקעות כל מסלול השקעה מורכב מנכסים כגון: אגח ממשלתי, אג"ח קונצרני, מט"ח, מניות, תעודות סל, מזומנים, הלוואות ועוד. לאחר החלטה על רמת הסיכון המתאימה יש לבחון את הרכב תיק הנכסים התואם את רמת הסיכון: לדוגמא לקוח המעוניין  להגביל את ההשקעה במניות עד 10% יבחר מסלול בו לא יושקעו יותר מאחוז זה במניות.

 

הרכב תיק השקעות הכולל של החוסך מעבר לבחינת הרכב תיק השקעות למוצר ספציפי של החוסך כדאי לבחון את הרכב תיק ההשקעות במוצרים נוספים במידה וקיימים. יש לבחון ברמת מאקרו את ההרכב הכולל של כל מוצרי ההשקעה של החוסך וכך לקבל החלטה לגבי מסלול השקעה עבור מוצר ספציפי .
טווח השקעה ונזילות נבחן את פרק הזמן שנותר לנו עד לזמן בו נרצה להשתמש בכספים, במקרה של חסכון פנסיוני נבחן את כמות השנים שנותרו לנו עד לגיל הפרישה. ככל שטווח ההשקעה ארוך יותר כך אפשר לבחון השקעה במסלולים בעלי רמת סיכון גבוהה יותר ולהיפך
חברה מנהלת קיימים יצרנים רבים שיכולים לנהל את מוצרי החסכון וההשקעה שלנו: קרנות פנסיה, בתי השקעות, חברות ביטוח. חברות אלו נבדלות זו מזו ביכולתן לנהל את ההשקעות באמצעות: וועדת השקעות עצמאית , מחלקת מחקר, וראיית שוק מסוימת. יש לבצע השוואת ביצועים(איכות הניהול של ההשקעות) לפי רמת הסיכון שנקבעה- בכל היצרנים הרלוונטיים לצד בחינת נתונים חשובים נוספים כגון: איכות מנהל ההשקעות של הגוף המוסדי, כיוון ההשקעות שאליו מכוון: חו"ל/ ישראל ועוד. בנוסף יש לבחון את החברה המנהלת מבחינות נוספות: יציבות הגוף, מדיניות ESG, ועוד

 

לסיכום

לרשות החוסכים מגוון מנהלי השקעות ויצרנים, וכל אחד מהם מציע מסלולי השקעות רבים ומגוונים כגון: מסלולים מתמחים, מסלולי השקעה פאסיביים (המשקיעים במדדי שוק), מסלולים תלויי גיל. חשוב לקחת אחריות ולהבין כי  על החוסך להיות אקטיבי בהחלטותיו לאורך כל שנות החסכון ולקבל החלטות בכל רגע נתון בהתאם לשינויים בצרכיו האישיים, טווח ההשקעה, הנכסים שעומדים לרשותו ועוד. לשם כך מומלץ להיפגש עם איש מקצוע מומחה פיננסים שיוכל לספק לחוסך המתלבט- את המענה המקצועי, תוך הכוונה וליווי בכל שלב בדרך והתייחסות למצב השוק הנוכחי והצפוי בהיבטים של רמת האינפלציה, סביבת ריבית, תחזיות שוק ההון.

מה קרה לך?

מלאו פרטים או התקשרו 03-9204444

דילוג לתוכן